Wiarygodna szkoła

Współpraca:Anonimowa skrzynka na sygnały

Szukaj

23 listopada 2018 roku w Szczepaniku odbyła się czwarta edycja SzczepaniConu - konwentu science-fiction i fantasy. Na sali gimnastycznej zorganizowany został Games Room, gdzie #GraTy oferowali olbrzymi wybór gier planszowych oraz #RetroStrefa, gdzie można było pograć na starych konsolach. Całość obsługiwana była Przez Bartłomieja Zimnego oraz Damiana "Piórka" Ziembę wraz z czwórką naszych uczennic, które były Mistrzyniami Gry. Na sali gimnastycznej zorganizowano również wystawę modelarską, której autorem był Maciek Kwolek, a przedstawiała ona niezwykle widowiskowe modele pojazdów, robotów oraz postaci występujących w Gwiezdnych Wojnach. Dodatkowo można było podziwiać Dartha Vadera oraz Bobę Fetta, wystawione przez Legion 501. Całość uzupełniała feeria baśniowych i nie tylko postaci, takich jak wampiry, wilkołaki, elfy, rycerze, księżniczki oraz bohaterowie Gwiezdnych Wojen.

 

Wykłady, prelekcje oraz warsztaty odbywały się w dwóch blokach. Pan Piotr Dymiński w pierwszej prelekcji "Czy jesteśmy we wszechświecie sami?" przedstawiał szanse na to, że kosmos jest zamieszkany przez inne cywilizacje. Wraz z rozwojem wiedzy oraz techniki, szanse na to wydają się coraz większe, ale teoria, że jesteśmy jedyną cywilizacją także ma swoje podstawy. W drugiej prelekcji "Czy zombie są wśród nas?" Pan Piotr przedstawił historię zombie oraz to w jaki sposób "zaszwędały się" do kultury masowej i jaką przyjęły postać. Prelegent mówił o metaforycznym znaczeniu zombiaków, a także o realnych zagrożeniach, które bardzo przypominają "epidemię zombie" z filmów i książek.

Nasz absolwent i pierwszy organizator SzczepaniConu, Krystian Dziok, również wygłosił dwie prelekcje. Pierwsza z prelekcji o uniwersum Detective Comics prowadzona była w poważniejszym i mroczniejszym klimacie. Poruszane były aspekty serialowo - filmowe, gdzie prowadzący wraz z publiką próbowali rozwiązać kwestię porażek tej wytwórni. Prelekcja na temat Marvela połączona była z panelem dyskusyjnym. Aktywnie uczestniczący słuchacze opowiadali o Avengersach, Thanosie czy innych produkcjach MCU.

Odbyły się również dwie dwugodzinne prelekcje, obie połączone z warsztatami. Na pierwszej, "Flota Imperium czyli jak to jest zrobione", Maciek Kwolek opowiadał o swojej modelarskiej pasji, setkach godzin spędzonych z nożyczkami, klejem i farbami i o ciężkiej pracy, dzięki której powstały modele, które można było podziwiać na sali gimnastycznej. Druga część prelekcji, czysto praktyczna, umożliwiła naszym gościom samodzielne wykonanie figurki Dartha Vadera. Żywiołowość, z jaką uczniowie przystąpili do modelarstwa zaskoczyła zarówno Maćka, jak i nauczycieli, którzy przyszli wraz z naszymi gośćmi. Przed następną prelekcją było mnóstwo zamiatania:)

Druga dwugodzinna prelekcja odbyła się w trochę innym stylu. Jej autorem i pomysłodawcą był Pan Piotr Zych, który wpadł na pomysł zorganizowania prelekcji "Twórca Światów", której głównym założeniem było opowiedzenie jak stworzyć spójny literacki świat. W tym celu zdecydowaliśmy się podzielić prelekcję na kilka etapów, każdy z nich prowadzony przez eksperta w danej dziedzinie a jednocześnie miłośnika fantasy lub science-fiction. Pan Piotr opowiadał o geografii, historii oraz chemii, Tomasz Celej o językach obcych, Andrzej Śnigórski o fizyce a Bartosz Gałązka o budowie bohatera. Dzięki tej mieszance powstała ciekawa, wielowątkowa prelekcja.

Na koniec, jako wisienka na torcie, wystąpił z nowym programem kabaret SSOK.

Patronat medialny nad całą imprezą sprawowały: TerazKrosno oraz Telewizja Obiektyw.

Dziękujemy serdecznie wszystkim prelegentom oraz osobom, które pomogły w organizacji czwartej edycji SzczepaniConu. Szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć Pani Irenie Jakubowicz, Pani Ewie Kłos, Pani Beacie Lubojemskiej oraz Panu Markowi Gancarzowi.

facebook_page_plugin